Zdarza mi się, że ludzie pytają mnie co sądzę o tym czy o tamtym zdjęciu. Pytają mnie jak coś uchwycić albo co powinni zmienić. Nie często, ale raz na jakiś czas zdarzają mi się takie sytuacje.
Co prawda to nie w moim stylu, ale chciałabym przedstawić wam mój własny krótki instruktaż robienia zdjęć.
W wielu sytuacjach największy laik nie znający żadnych obowiązujących zasad w fotografii zrobi lepsze zdjęcie niż "profesjonalny" fotograf, bo nie myśli o tych zasadach. Jednak na ogół przydaje się taka podstawowa wiedza :).
Pewnie nie zamieszczę tu wszystkiego, gdyż będę się posługiwać swoją nabytą wiedzą, a nie wzorcem z książki, jednak postaram się wspomnieć o wszystkich najważniejszych regułach, które nauczyło mnie wielu ludzi bądź sama to zaobserwowałam.
No to zaczynamy :)
1. Zasada złotego podziału.
Robiąc zdjęcie można ustawić często w aparacie cienkie linie na ekranie przecinające nasz obraz. dwie pionowe i dwie poziome, jednak możemy je sobie po prostu wyobrażać i wiedzieć gdzie mniej więcej powinny się znajdować :).
W ten sposób otrzymujemy 9 równych części :) I wg tych linii komponujemy całe zdjęcie.
Jeżeli robimy zdjęcie krajobrazu, to nie należy umieszczać linii połączenia ziemi z niebem na środku zdjęcia tylko wzdłuż jednej z linii. Np.
Robiąc zdjęcia ludzi również odnosimy się do tej zasady. Kiedy nasz model jest jedynym elementem na zdjęciu powinniśmy "wypełnić nim" jedną z części zdjęcia które tworzą te linie, jednak należy pamiętać, że umieszczając go w którymś z boków jego twarz powinna być zwrócona w środek zdjęcia, tak by pozostała przestrzeń na zdjęciu w stronę którą patrzy. Np.
Robiąc takie zdjęcie należy pamiętać jednocześnie o linii w tle by ta padała przynajmniej pod kątem prostym do linii pionowych, jeśli to możliwe to najlepiej, by linie w tle biegły również po liniach "złotego podziału".
2. Mocne punkty zdjęcia.
Fotografując krajobraz, ludzi czy zwyczajną scenkę rodzajową często możemy wyróżnić rzeczy ważniejsze na zdjęciu i mniej ważne. By skupić naszą uwagę na rzeczach ważniejszych należy je umieścić w mocnych punktach zdjęciach, które znajdują się na przecięciach linii złotego podziału.
Najważniejszym punktem jest ten w lewym, górnym rogu. Robiąc zdjęcia dynamiczne bądź zdjęcia w których występuje więcej elementów umieszczamy najważniejsze elementy w tych właśnie punktach.
Wykonując np. zdjęcie modela na tle krajobrazu, należy jego głowę umieścić w jednym z tych punktów.
3. Kompozycja.
Robiąc zdjęcia należy brać pod uwagę wszystkie elementy. Istnieją dwa główne typy kompozycji: zamknięta i otwarta. Jeżeli zrobimy zdjęcie całej sylwetki na białym tle to otrzymujemy kompozycje otwartą, jednak łatwo ją zamknąć np. dodając u góry i na dole jakiś ciemniejszy element typu kawałek listwy, belka etc.
Ważną rzeczą jest, że zamykając kompozycje z góry, musimy to również zrobić z dołu, źle wygląda zdjęcie na którym wzdłuż górnego brzegu zdjęcia biegnie lina a na dole jest czysta, jasna przestrzeń. Należy zachować symetryczność w kompozycji.
Nie wolno również zapominać o kolorach. Kolory jaskrawe bądź po prostu wyróżniające się będą skupiały nasz wzrok czasami zupełnie nieświadomie, więc jeżeli mamy taką sytuację na zdjęciu i nie dało się uniknąć np. wielkiego czerwonego pudła na zdjęciu, a nie chcemy by skupiał nasz wzrok, najlepiej stonować zdjęcie, przerobić kolor pudła bądź zwyczajnie zrobić je w barwach czarno-białych.
Jednak przy zmienianiu zdjęcia z kolorowego na czarno-białe należy pamiętać, że np. takie kolory jak czerwony i zielony mają ten sam ton przez co będą się w jednym odcieniu. Tak więc zdjęcie czerwonego samochodu na tle zielonej trawy w barwach czarno-białych nie będzie się dobrze prezentować.
Takiej sytuacji można uniknąć w photoshopie używając do zmiany ze zdjęcia kolorowego na czarnobiałe opcji "Black &White" i dając np. kolorze zielonym jasny odcień, a czerwonym ciemny. :)
4. Portret.
Czyli zdjęcie, które często zdarza nam się widzieć bądź wykonywać. :)
Wykonując je należy pamiętać, by nie ucinać czubka głowy, jeśli już to tylko w skrajnych przypadkach jeśli np. model patrzy w dół bądź trzyma ręce bądź coś innego w taki sposób, że zamyka nam się kompozycja i jest to wskazane, na ogół jednak nie powinno się tego robić.
Należy pamiętać, by twarz znalazła się w samym centrum zdjęcia a przestrzeń pozostawiona nad głową nie była ani zbyt mała ani zbyt duża. .
Fotografując twarz trzeba uważać z dłońmi, położone bliżej niż twarz będą wydawać się nieproporcjonalnie duże zaś za daleko nieproporcjonalnie małe.
Robiąc zdjęcia w słońcu należy uważać na cienie na twarzy. Czasem można uzyskać dzięki nim zamierzony ciekawy efekt, jednak na ogół fotografując ze słońcem tworzą się pod oczami ogromne "wory", a pod nosem długi cień, robiąc za to zdjęcie pod słońce może być ono prześwietlone dlatego najlepiej jest znaleźć jakieś miejsce w którym cienie te nie będą widoczne, a mimo to będzie jasno. :)
5. Wieloplanowość.
Ważną cechą przy robieniu zdjęć w mieście bądź podczas jakiś wydarzeń, jeżeli nie jest to zdjęcie pozowane, jest wieloplanowość.
By zdjęcie było ciekawe i przykuwało uwagę warto umieścić w kadrze więcej niż jedną wartą uwagi rzecz. Jednak stosując tą zasadę należy uważać, by nie przesadzić, chaos na zdjęciu nigdy nie jest korzystny, jednak ujęcie 2-3 planów na pewno uczyni zdjęcie ciekawszym.
Przy wieloplanowości jednak należy pamiętać co na zdjęciu jest najważniejsze i umieścić to w mocnych punktach zdjęcia, by nie przyćmić sceną w tle czegoś na co przede wszystkim chcieliśmy skupić uwagę.
Robiąc zdjęcia przedmiotów można np. szukać naturalnej ramki, która stworzy dodatkowy plan na zdjęciu, nawet jeśli będzie rozmazana i nie będzie się wydawała szczególnie ciekawa, to w połączeniu z drugim planem może stworzyć wielkie dzieło. :)
6. Perspektywa.
Często robiąc zdjęcie jednego przedmiotu z różnej perspektywy można uzyskać zupełnie inne zdjęcia. Zabawa perspektywą jest czymś naprawdę ciekawym i można osiągać genialne efekty. Jednak jeśli chodzi o zdjęcia ludzi powinny być one wykonywane mniej więcej z poziomu ich klatki piersiowej jeśli chcemy uchwycić całą sylwetkę. Robiąc zdjęcia dziecka najlepiej jest kucnąć, by zrobić zdjęcie z jego poziomu.
7. Kadrowanie.
Zdarza się nam robiąc zdjęcie, że znajdzie się na nim niepożądany obiekt, wtedy chcąc uratować zdjęcie kadrujemy je tak, by tego obiektu nie ująć. Często jednak nie myślimy nad tym, że należałoby zachować jakieś proporcje przez to zdjęcie nabiera nienaturalnego wyglądu i instynktownie odrzuca.
Dlatego kadrując zdjęcie pamiętajmy, by zachować proporcje albo oryginalne zdjęcia albo te np. najbardziej standardowe jak 2x3 (np. 10 na15cm) , 3x4, 1x1, 4x5 etc.
Proporcje 2x3:
8. Zdjęcie za ciemne i za jasne jednocześnie.
To się często zdarza. Szczególnie kiedy np. twarz jest za ciemna, a niebo prześwietlone. Ten punkt niestety dotyczy już przeróbki zdjęcia, na ogół najlepiej unikać takich sytuacji, jednak kiedy już się nie uda jest na to sposób. Można wykorzystać opcję w photoshopie. Należy jednak pamiętać, że zbyt prześwietlonego obrazu już się nie uratuje jeżeli nie robimy zdjęć w rawach. By przyciemnić prześwietlenia, a rozlaśnić zbyt ciemne obszary otwieramy nasze zdjęcie w programie Adobe Photoshop, następnie otwieramy zakładkę "obraz" -> "korekta (dostosowanie?)" -> "Cienie/ prześwietlenia", tam otwiera nam się okienko w którym możemy przerobić nasze zdjęcie i np. "wyciągnąć" chmury ze zbyt jasnego nieba na zdjęciu.
Używając tej opcji należy pamiętać, by oprócz rozjaśnienia ciemności również zmienić promień tego zabiegu, by zdjęcie nie wydawało się płaskie i sztuczne.
9. Fotografuj jak najczęściej! :)
Niekoniecznie jak najwięcej ;). Czasem warto przemyśleć jakiś kadr bądź zatrzymać się na chwilę i poczekać na ciekawą sytuację.
Mimo iż sama nie jestem profesjonalistą mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłam. Zapraszam do zadawania pytań i chętnie w przyszłości w czymś pomogę. Jeśli wcześniej nie znałeś tych zasad, teraz możesz je świadomie łamać, by tworzyć swoją własną wizję świata! :)
Powodzenia! :)